2010 végére az élelmiszerárak 2008 óta nem látott magasságokba emelkedtek, ezt az alapvető termények - búza, kukorica, szója, rizs - árának inflációja okozza. A meredek emelkedés oka elsősorban a kedvezőtlen időjárás: a legnagyobb búzatermelő országok - Oroszország, Ukrajna, Kanada - termése elmaradt az elmúlt évek mennyiségétől. Oroszország a búzaexport teljes beszüntetésével igyekszik belső piacát ellátni.
A FAO (az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete) elemzése szerint az árrobbanás kialakulásához a készletek csökkenésén kívül nagymértékben hozzájárult a spekuláció is, amelyet a dollár gyengülése fűtött az év folyamán. A búza ára tavaly augusztusban a duplájára emelkedett. A januárban Tunéziában kirobbant véres zavargások hátterében - a magas munkanélküliség, elnyomás és korrupció mellett - a lakosság számára megfizethetetlen élelmiszerárak álltak. A felkelésben részt vevő fiatalok egyik jelszava ez volt: "Hozzatok cukrot!" Zine al-Abidin Ben Ali elnököt elsöpörte a felkelés.
A zavargásokat követően több ázsiai, közel-keleti és észak-afrikai kormány pánikszerű felvásárlásba kezdett a nemzetközi élelmiszer-piacokon, elkerülendő a tuniszi eseményekhez hasonló politikai következményeket. Január végén Algéria 800 ezer tonna, Szaúd-Arábia pedig 12 hónapra elegendő búzakészletet vásárolt. Ezek a tartalékok átmenetileg ugyan csökkenthetik a feszültségeket a magas élelmiszerárak miatt legsúlyosabban érintett fejlődő országokban, ám a terménypiacok résztvevői szerint további áremelkedést fog okozni a fejlődő országok éléskamráinak feltöltése.
Utolsó kommentek